

Tutaj staramy się odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące tego kim są ministranci i jakie jest ich zadanie w Kościele? Dlaczego ministranci posługują przy ołtarzu? Jak to się stało, że powstała funkcja ministranta? Kto może zostać ministrantem i w jaki sposób? Kto patronuje ministrantom? A także piszemy o niektórych innych ciekawostkach związanych z naszą posługą.
Dlaczego jesteśmy nazywani "ministrantami"?
Skąd się wzięli ministranci w służbie Kościoła?
Nie można wyznaczyć konkretnej daty powstania funkcji służby liturgicznej. Najpewniej jej początki sięgają czasów narodu wybranego, wówczas to służbę w świątyniach pełnili tylko mężczyźni – potomkowie Lewiego. Pomagali oni kapłanom z rodu Aarona, podczas składania ofiary. O sługach ołtarza można przeczytać także w Nowym Testamencie. W Ewangelii św. Łukasza znajduje się opis sytuacji, w której Jezus, po przeczytaniu Księgi Izajasza w synagodze, zwinął ją i podał słudze (Łk 4, 18-20).
Jest też inny fragment. W tekście o rozmnożeniu ryb i chleba pojawia się chłopiec, który miał pięć chlebów i dwie ryby. To właśnie ten pokarm rozmnożył Pan Jezus dokonując cudu (J 6, 8-9). Chłopiec ten jest nazywany w tradycji "paraministrantem", ponieważ przyniósł pierwsze dary ofiarne. Inny opis wskazuje na św. Piotra i św. Jana, którzy stali się ministrantami, przygotowując Ostatnią Wieczerzę z polecenia samego Jezusa. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa Apostołowie potrzebowali pomocy do posługiwania wiernym. Wybrali więc siedmiu pomocników, których nazwali diakonami, czyli sługami. Pełnili oni funkcje liturgiczne razem z biskupami i prezbiterami. Z czasem było ich coraz więcej. W późniejszych czasach papież Korneliusz, na potrzeby liturgii, ustanowił kleryków niższych święceń: subdiakonów, akolitów, lektorów i ostiariuszy.
W dokumentach Stolicy Apostolskiej po raz pierwszy o ministrantach wspomniano w encyklice Mediator Dei papieża Piusa XII z roku 1947. Ojciec Święty podkreślił, że do służby powinni być wybierani porządni i dobrze wychowani chłopcy z wszelkich warstw społecznych. Kandydaci na ministrantów powinni chcieć służyć do mszy świętej prawidłowo, pięknie i gorliwie, a przede wszystkim z własnej woli (MD 39). Jednak oficjalne miejsce w zgromadzeniu daje służbie ołtarza Konstytucja o Liturgii.
Jak wygląda wygląda strój ministranta?
Strój liturgiczny ministranta może różnić się w zależności od jego stopnia zaawansowania w służbie jak i w zależności od przyjętego w parafii wzoru. Najdłużej znanym strojem liturgicznym ministranta jest sutanela czyli suknia, zakładana w pasie w odpowiednim kolorze liturgicznym - zielonym, czerwonym lub fioletowym. W naszej parafii sutanele noszą kadndydaci na ministrantów i ministranci, którzy nie są lektorami. Do sutaneli zakładamy białą komżę. Po okresie kandydatury ministrant zakłada dodatkowo kołnierz czyli pelerynkę, zakładaną na komżę, zapinaną na szyi i okywającą ramiona w tym samym kolorze co sutanela.
Drugim rodzajem stroju liturgicznego dla ministrantów jest alba. Jest to prosta biała suknia, który ministranci przewiązują cingulum w kolorze odpowiadającym strojom liturgicznym szat ministranckich. Z tym, że zamiast koloru czerwonego używane jest cingulum w kolorze złotym.
Alba jest też strojem używanym przez szafarzy w czasie nabożeństw, jednak oni przepasują się cingulum w kolorze białym.
"Moim skarbem są ręce gotoweJak można usłyszeć w pieśni "Barka", żeby zostać ministrantem potrzebne są dwie rzeczy, które ty z pewnością masz.
Do pracy z Tobą
I czyste serce."
Dlatego jeśli chcesz zostać ministrantem po prostu przyjdź do kościoła, najlepiej na nie mniej niż pół godziny przed mszą świętą do zakrystii.
Zostaniesz ubrany w strój liturgiczny i będziesz mógł pierwszy raz doświadczyć bycia ministrantem.
Możesz też przyjść na naszą zbiórkę zobaczyć jak wygląda i co na niej robimy. Będziesz mógł też nas poznać i zdecydować, czy chcesz w ten sposób służyć Panu Bogu.
Jeżeli tak to następnym krokiem będzie pierwsza służba, gdzie będziesz mógł zobaczyć jak wygląda liturgia "z drugiej strony ołtarza".
Nie bój się, będziemy Cię wspierać i nauczymy Cię wszystkiego co powinieneś umieć, aby móc służyć Panu z radością.
Po okresie kandydatury (to okres w którym będziesz się uczyć i nie będziesz nosił pelerynki) będziesz mógł złożyć ślubowanie i zostać pełnoprawnym ministrantem.
Nasza drużyna
Grupa 1












Nasz e-mail to:
Nasze miasto: www.tarnowskiegory.pl